A szamóca- Fragaria x ananassa
A szamóca-nem összekeverendő az eperrel, ami fán terem, latin neve Morus alba (Fehér eper), vagy Morus nigra (Fekete eper)-hazánkban a legterjedtebb bogyósgyümölcsű faj. Íze harmonikus, édes-sasvas, jelentős mennyiségű C vitamint, cukrot, és ásványi sókat tartalmaz. Gyorsan termőre fordul. Gépesítése jelenleg még nem megoldható.
Jellemzői
Lágyszárú, évelő tőrózsás növény. A gyökértörze telel át. a csúcsi részét a tőrázsából álló levelek borítják. Gyökérrendszere járulékos, sekélyen gyükeresedik, de a szélességi keterjedése a 80-100 cm-t is elérheti. A levelek hónaljából ostorindákat fejleszt, amelyeken 2-3 növény is fejlődhet. A virágzat eltávolítása az indaképzst fokozza,ezt a tulajdonságot lehet kihasználni akkor, ha szaporítani szeretnénk egy növényt. A gyöktörzs csúcsi rügye differenciálódik virágrüggyé, rövidnappalos körülmények között.
Környezeti igényei
A szamócaültetvény részére legkedvezőbb, ha a talaj pH-értéke 6,0–7,0 közötti. A szamóca termesztésére a széltől védett, napos, korán felmelegedő termőhelyek a legalkalmasabbak. A szeles vidékeken a hótakaró elhordása miatt növekedhet a téli fagyveszély és virágzás idején hiányos lesz a virágok megtermékenyülése.
A szamóca fényigényes növény, jó megvilágítottságot igényel. Félárnyékos helyen termesztve a termés mennyisége és minősége nagymértékben csökken.
A mérsékelt égövi szamócafajták a mélynyugalmi időszakban a levelek és a hótakaró védelmében –20 és –25 °C hideget is elviselnek, ezért hazánkban a téli fagykárok ritkák. A szamóca téli fagyérzékenysége jelentős mértékben függ az őszi felkészülési időszak hosszától. Legfagyérzékenyebbek a tőrózsa virágrügyei és azok virágkezdeményei.
A jó levegőzöttség a szamócaültetvény talajának egyik alapvető követelménye. A szamóca hajszálgyökei oxigénigényesek az egész vegetációs ciklus alatt. Pár napos vízborítottság esetén is károsodnak a felszívó gyökerek. A talajvíz a felszíntől számítva 80–100 cm-nél magasabbra nem emelkedhet. Csak jó vízgazdálkodású talajok alkalmasak szamócatermesztésre. Kevésbé vízáteresztő talajokon a bakhátas műveléssel javítható a szamócagyökerek levegőellátottsága. Rossz vízgazdálkodású, levegőtlen talajokon a patogén talajgombák, pl. a Phytophtora és Verticillum stb. gyakrabban károsítanak a szamócaültetvényekben.