Gyakorlati tapasztalatok a mézbogyó termesztésében
A tavaly ősszel telepített öt fajta (Aurora, Honeybee, Nimfa, Velikan, Vostorg) ültetésekor elkövettem néhány szarvashibát, aminek a következményei az idei tavaszon jelentkeztek.
Hiába hittem azt, hogy az általam használt anyagok csodaszerekként fognak hatni a növényekre, ha fontos dolgokat nem veszek figyelembe a telepítés előtt és közben.
Kezdeném azzal, hogy a kertben lévő talaj homoktalaj, eléggé szerkezet nélküli, és mert pár zöldség szépen fejlődik benne (paradicsom, borsó, retek), azt hittem, minimális szervestrágyázással jó lesz a mézbogyónak is. Ebben nagyot tévedtem. A talajt jó előre fel kellett volna töltenem szervestrágyával, hogy a telepítéskor kijuttatott HminPower G ki tudja fejteni hatását, és sok felvehető tápanyag álljon rendelkezésre a talajban.
Azt is hittem, hogy a viszonylag nagy adagú (2 kg/tő) Marhajó ganulátum ültető gödörbe juttatása elégséges lesz a gyökeresedéshez. Nem lett elég, a Honeybee fajta kivételével a többi fajta gyökérzete gyengén fejlődött, és az elfelejtett foszfortartalmű alaptrágya kijuttatásának hiányában a a sok nitrogén jelenléte relatív foszforhiányt idézett elő, amit tavasszal antonciános elszíneződés jelzett a lombozaton, ami később beszáradva terjedt tovább a leveleken. Időközben a virágzás után rengeteg bogyó kötődött be, ami tovább növelte a foszforhiányt.
A helyzeten újabb anyagok bevetésével próbáltam segíteni: minden tő kapott Ferticare Startert 15-30-15 összetételben, Amalgerolt, ami atalaj tápanyagfeltáródását segíti, QuickLink-et, ami cinktartalmú lombtrágya a gyökérzet fejlődésének újra indítására, a gyökérszőr növekedés gyorsítására, és Damisol Magnus magas mikroelem tartalmú lomtrágyát a mikroelem hiány leküzdésére, az általános vigor javítására.
Az általános helyzet mostanra javult, ami a tápanyagellátást illeti, de mikorra ezzel kapcsolatban megnyugodhattam volna, megjelentek a mézbógyokon a levéltetvek, és a friss hajtások csúcsain a sodrómolyok hernyói. Ennyit arról, hogy hazánkban a növénynek nincsenek ismert kártevői :) Kénytelen voltam permetezni a kértevők ellen, lombtrágyával kombinál szisztenikus és ontakt rovalőlőket használtam, és a biztonság kedvéért gombaölővel is kiegészítettem a keveréket.
Az Aurora fajtgánál jelentkezett egy furcsa levélráncosodás is, ami legnkább valamilyen vírusos fertőzésre emlékeztet.
Ősszel hiába tettem minden ültetőgödörbe Stoockosorb vízmegkötő gélt is, tavasztól rengeteg vízzel kellett öntöznöm a töveket. A hirtelen hőmérsékletemelkedéseket egyáltalán nem tolerálják, a legkisebb vízhiányra is lankadással, tudgorvesztéssel reagálnak, de ez lehet a gyenge vigor következménye is.
Ha a mostani ismeretek bírtokában telepíteném a növényeket, akkor a talaj feltöltő trágyázását nem hagynám ki, Marhajó granulátum használata helyett inkább komposztált marhatrágyát tennék minden tőhöz bőven, ültetéskor tennék megfelelő mennyiségű foszfortartalmú műtrágyát a gyökeresedés beindítására, nem sajnálnám visszametszeni a töveket az egészséges hajtásnövekedés indukálására, és az első évben leszednék minden virágot, hogy a terméskötődés se gyengítse első évben az megfelelő gyökérképződést.
Itt is szeretném megkösszönni a felmerült problémák megoldásával kapcsolatban nyújtott segítséget Biró Zoltánnak, Kanyó Péternek, Zsigó Györgynek és Both Gyulának, mert az általuk nyújtott értékes tanácsok nélkül ma sokkal rosszabb állapotban lenne ez a mini ültetvény.
Köszönöm!