A ribizli telepítése
A ribizli telepítésénél a sor- és tőtávolság kézi szedés esetén 2 m*1 m. Az ültetéshez 2 éves csemetét használunk, amelyik 2-4 vesszővel rendelkezik. Pár órás áztatás után a gyükereket visszametszük, agyagpépbe mártjuk, és akkora gödröt ásunk, amiben a gyökerek visszahajlás nélkül elférnek. Tömörítés és beiszapolás után felkupacoljuk.
A ribizli metszése
A metszés ideje a nyugalmi időszakban, fegymentesnapokon március végéig történhet. A metszés célja a termőfelület gyors kialakítása. A negyedik év végére érik el a teljes termőfelületüket.
A telepítést követően mind a fekete, mind a piros ribizlit rövid, 1-4 rügye csapokra metsszük vissza. Amikor a hajtások a 15-20 cm-t elérik, 45 hajtást meghagyunk, a többit tőből eltávolítjuk. A második évben a vesszőket enyhén visszametszük. A harmadik évben csak ritkítjuk a bokrokat, hogy túlzottan ne sűrűsödjenek be.
A fekete ribizli az egyéves vesszőkön hozza a termését, ezért a termővessző-állományt évente fel kell újítani. A beteg, ssérült törött részeket, valamint a letermett négyéves termőágakat el kell távolítani. A gyengébbb részeket 1-2 rügyre visszavágjuk, az erős vesszők hozzák a termést.
A piros és arany ribizli rövid termősrészeket fejleszt. Termőkorban a metszés ritkításból áll, hogy legyen elegendő termőrész, és kapjon elegendő fényt a bokor belseje. A földre lecsüngő vesszőket is eltávolítjuk.
A törzses fácskát is hasonlóan alakítjuk és neveljük, mint a bokrokat. Túlzottan terjedelmes koronát ne hagyjunk, mert a szél könnyen letöri. figyeljünk arra, hogy kiterítsük a koronát. A kedvezőtlen elhelyezkedésű, beteg, elöregedett részeket el kell távolítani.