A telepítés előkészítése
A telepítés előkészítését talajfertőtlenítéssel kellett kezdenem, mert a zöldséges kert felásása közben megdöbbenve tapasztaltam a nagymérvű cserebogár pajor fertőzést a talajban. Volt, ahol 1 m2-en 5-6 db pajort is találtam. A talajfertőtlenítést addig érdemes elvégezni, amíg az idő meleg. Hűvösebb időben ugyanis a pajorok lehúzódnak a mélyebb talajrétegekbe, és a talafertőtlenítő hatása a gázosodás ellenére is elmarad.
Talajfertőtlenítésre a Picador 0,8 MG-t használtam, aminek kiskerti dózisa 120 g/100m2, de lehetetlen az előírt dózist kijutattni valamilyen precíziós szórókészülék nélkül, mert olyan apró a granulátum mérete, hogy csak a megadott dózis többszörösét kijuttatva lehet kiszórni akár az 1 kg-ot is.
A talajfertőtlenítő
Tehát én a cca. 320 m2 területen majdnem háromszoros dózissal dolgoztam, és még így is sokkal hatékonyabb voltam, mint azok akik 1kg-t juttatnak ki 100 m2-re. A kijuttatást egy megfelelő lyukméretű levesszűrővel tudtam a leghatékonyabban megoldani. A kijuttatást segíti, hogy a granulátum rózsaszín színű, tehát a talajon jól észrevehető.
A talajfertőtlenítő kijuttatása után a területet rotációs kapával átforgattam, 15-20 cm mélyen, hogy a talajfertőtlenítő a talajba kerülhessen. Ezután a területet jó alaposan beöntöztem. Azt mérni sajnos nem tudtam, hogy mennyi vizet juttatam ki m2-enként, sőt abban sem vagyok biztos, hogy a abeöntözés egyenletes volt, mindenesetre vagy másfél órát locsoltam a terültet. A belocsolás segíti a taljfertőtlenítő mélyebb talajrétegekbe való jutását, és beindítja a szer gázosodását is, és a képződő gá a talajban végez a kártevőkkel. A szer csak rovarokra hat, melegvérűekre ártalmatlan, de a használat során keletkező kellemetlen gázos illat miatt gyerekeket legalább 3-4 napig ne engedjünk a terület közelébe.
A növények helyének kimérése:
A növények helyének kimérését a kisfiam, egy barátom, egy mérőszalag és pár méter spárga segítségével végeztük. Mivel a kertben nem nagyon van sem derékszög, sem más egyenletes felület, kicsit nehéz volt kiválasztani azt a pontot, amihez viszonyítva a kimérést úgy el tudtuk végezni, hogy a végeredmény rendezett sor és tőképet mutasson, és ne legyenek a sorok és a tövek egymáshoz képest is teljesen elcsúszva. Ehez a kiméréshez a szó szerinti alapot a szomszéd kerítésének alapja szolgáltatta. A kerítéstől elhagytunk 1,5 méteres szakaszt, hogy a leendő bokrok ne nőjenek bele a kerítésbe, és a kerítés felőli oldalról is rendesen körbejárhatóak legyenek, segítve ezzel a majdani ápolási és betakarítási munkákat. Először kitűztük az 5 db sort, majd a sorok végpontjait 10 méter távolságban. A sorok végpontjait spárgával összekötöttük, majd az egyenes mentén kitűztük a tövek helyét. Ezt megismérteltük mind az 5 sornál úgy, hogy közben egymáshoz viszonyítva is mértük a sor és tőtávolságokat. Ezáltal a többszörös viszonyító mérések hatására nagyjából szabályos négyzethálós kitűzés lett az eredmény 3 méteres sor és2 méteres tőtávolságokkal, így a területen 30 db mézbogyó kaphat helyet, amiből az őszi telepítés során 18 db-ot szeretnék elültetni, 3 sorba 3 fajtát, tavasszal a maradék 2 sorba újabb 2 fajtát. A fajtákat igyekszem úgy összeválogatni, hogy egymásnak jó porzói legyenek, mivel a mézbogyó idegen megporzású növény. A fajták kiválasztása nagymértékben függ attól, hogy a faikolák milyen fajtakészlettek fognak rendelkezni október közepén.
A barátommal együtt mi kezeltük a mérőszalagot, és a még éppen nem 3 éves kisfiam nagy odaadással hozta a kitűzéshez használt bambuszpálcákat