Kopasz kivi-Actinidia arguta
Japán és kelet-ázsiai származású kivifaj nemesített változata. Egyes területeken Németországban elterjedt nevén weikiként ismerik. Német nyelvterületen bajor kiviként is emlegetik. A növény Japánban vadon nő, fürtökben termő gyümölcseit időtlen idők óta gyűjtik és felhasználják.
Bőrszerű, majdnem kör alakú zöld levelei 15-20 cm átmérőjűek.
Fiatal leveleit és hajtásait piros szőrzet borítja. míg érett levelei sötétzöldek és szőrtelenek, simák.
Virágzási idő május vége felé kezdődik. Ebben az időben a jobb terméskötődés érdekében monilia elleni szerrel permetezzük meg a növényeket.
Termés érés szeptember végétől várható. A gyümölcsöket hűtőszekrényben öt-hat hónapig tárolhatjuk
Virágai nagyok krémfehérek, kissé illatosak 2,5-5 cm nagyságúak.
Az ovális, hosszúkás formájú gyümölcs 5-6 cm hosszú, vörösesbarna-barna héj borítja.
Az érett gyümölcs húsa tömör, fényes zöld színű. A fiú és női egyedek is hoznak termést, azonban a fiú növényen jelentékntelenebb, kevésbé kívánatos gyümölcsök jelennek meg.
Igényei:
A meleg, napos, szélvédett, jó vízellátottságú helyeket kedveli, és már a telepítésekor támrendszert, pergolát kell építeni a részére.
A meszes talajokat nem szereti, ezért a 6,0-6,5 pH-értékűnél lúgosabb talajra nem érdemes telepíteni. A savanyú talaj és a napos, de szélárnyékos fekvés létfontosságú a számára.
A telepítés előtt ajánlatos szerves anyagokban gazdag, erdei földdel (1-1,5 × 0,60 m) talajcserét végezni.
Egyenletes vízellátottságot igényel, A növény meghálálja a bőséges öntözést, ekkor az egész vegetációs időszakban látványosan fejlődik. Soha ne hagyjuk kiszáradni a talajt körülötte, de a pangó talajvizet nem szereti, betegségekkel szemben ellenálló.
Fagytűrő képessége (−25 °C – −30 °C-ig) kiváló, mégis ajánlatos szélárnyékos helyre telepíteni, mert szeles helyen, főleg az érési időszakban, a gyümölcsök sérülnek.
Ha lúgos a talaj, akkor tőzeggel, marhatrágyával, fakéreggel, faforgáccsal, esetleg komposzttal dúsított talajú, kissé magasított ágyásba ültessük. A talaj savanyítása kénporral, alumínium-szulfáttal vagy savanyító hatású műtrágyákkal is megoldható.
Kétlaki növény, ezért 3-5 nőivarú példányhoz közel egy hímivarúnak is lennie kell.
Gondozása:
Metszés nélkül csak keveset terem. A kivi metszése hajtásválogatást, vagy ritkítást jelent, vagyis a már letermett vesszőket kell lecserélni az éves vesszőkre. Termőkorban a bokrot tavasszal ritkítani kell. Ilyenkor az elfagyott részeket és az öregebb, tőből induló ágakat vágjuk le. A többi ágat - a növekedési tulajdonságokat követve - vágjuk vissza, kötözzük fel. Csak vízszintesen futó vesszőkön hoz termést, ezért irányítani kell, pergolára vagy lugasra futtatni.
A növény igen nagy nitrogénfelhasználó. A termés méretét is jelentősen befolyásolja a tápanyagban lévő nitrogén mennyisége.
Jótékony hatású a szervestrágya pótlása pl. szárított marhatrágya, vagy a gondosan adagolt összetett műtrágya kiszórása.
Beltartalmi értékei:
10 g fehérjét, 6 g zsírt, 113 g szénhidrátot, 8 g szerves sót, 8 g rostot tartalmaz kilogrammonként.
Felhasználása:
Friss fogyasztásra, szörp, lekvár és gyümölcsbor készítésére is alkalmas.