Ez a rész egy elméti rész, ami a szakirodalmak alapján írja le a mézbogyó általános környezeti igényeit. A saját magam által megszerzett tapasztalatokat a gyakorlati részben teszem majd közzé, amint lesznek ilyenek, gondolok itt főként az ültetésre, tápanyagutánpótlásra és a növényvédelemre.
A talaj
A mézbogyó talajtoleráns növény, de nem szereti a köttött, agyagos, valamint a száraz homokos talajokat. Szárz, homokos talajon öntözést igényel, főleg az első két évben, hogy mélyrehatoló, sűrű gyökérzetet tudjon fejleszteni. A leigideálisabb talaj pH az enyhén savas, 5,5-6,5 közötti, de 5-8 talaj pH közötti talajokon megél. Hideg, nyírkos területeken, vagy ahol a talajvíz megáll, telepítése nem ajánlott.
A fény
Legjobban a teljes napsütést szereti, de egyes szakirodalmak szerint a félárnyék az ideáli a termesztéshez. (Megnézném, hogyan csinálnak félárnyékot több hektár termő ültetvényen ) Termő ültetvénynél jó, ha minél több fény éri a növényt, viszont a széltől óvni kell.
A víz
A mézbogyó az öüntözést, és a páradús környezet meghálálja, növekszik a termés súlya. Légköri aszályos időszakban viszont a növény napégést szenvedhet, a növény és a termés fejlődése visszaesik, hajlomasabb lesz a fertőződésekre.
A hőmérséklet
A növény teljes mértékig fagyálló, kibírja akár a -45 Celciust is. A virágok -8 Celsiusig bírják a fagyot, a fiatal vesszők -16 celsiusig. Tavasszal levelei már akkor is fejlődnek, amikor még hó boríítja a talajt.
Az ápolás
Nem igényel magaszintű törődést, az első 5 évben metszeni sem kell. Így is hosszú életű növény lesz, 20-30 éven keresztül terem. Persze azért minden plusz törődést meghálál, akár öntözésben, tápanyagutánpótlásban.
Az ültetésre, tápanyagutánpótlásra, növényvédelmre a gyakorlati részben konkrétan kitérek.